Pastane,lokanta gibi alanlar gıda yerleri kapsamına girmektedir. Gıda yerleri ilaçlama hizmetinde genelde kokusuz ilaçlama tekniği uygulanmaktadır. Ayrıca bu tür alanlarda haşerenin tekrar oluşmaması için periyodik şekilde böcek ilaçlama yapılmalıdır.

Gıda yerlerinde haşerenin oluşması engellenebilir mi?

İlaçlama en iyi çözüm olmasına karşı yapılacak olan fiziki önlemler de haşerenin fazla üreyip çoğalmasını önleyebilir. Bunlar;

  • Açıkta olan gıda malzemelerinin ağzının kapanması,
  • Yağ ve şeker gibi yiyeceklerin mutfak kısmında yere dekülmesini engellemek ya da dökülmesi sırasında düzenli olarak ıslak temizlik yapılması,
  • Özellike eski binaların olduğu yapılarda duvar çatlaklarının kapanması, ahşap yapılarda ise olabildiğinde aralıkların macun, slikon gibi maddelerle kapatılması haşere sorunlarının fazla olmasını engellemektedir.

Gıda yerlerinde görülen haşere türleri?

Besinlerin bol olduğu bu tür alanlarda hamam böceği, fare ve karınca sorunları en fazla görülen haşere sorunudur. Ayrıca yaz aylarında çevre kısımlarında pire haşeresi sorunu da meydana gelmektedir.

Gıda yerlerinde haşerlerle mücadele nasıl  yapılmalıdır?

Kendi çabalarınızla yapacağının ilaçlama hem insanların sağlığını tehlikeye sokmanız, hem de ilaçlama maliyetini ciddi oranta yükselteceğinizden gıda yerleri ilaçlama işini profesyonel yardım alarak yapmanızı tavsiye ediyoruz. BOÇEV böcek ilaçlama hizmetleri ekibi ile kokusuz sıvı ilaçlama ve jel ilaçlama tekniği ile uzun süre sizleri bu sorunlardan uzak tutacaktır. Düzenli zamanlarda yaptıracağınız bu ilaçlama uygulaması ile haşere sorunlara karşı sonsuza dek kurtulabilirsiniz.