Kene pire gibi kan ile beslenen eklem bacaklılar sınıfında yer alan haşere türüdür.  Son zamanlarda en zararlı haşere arasında yer almaktadır. Doğada yaşayan keneler aslında insan ve hayvanlara ölümcül olabilecek zararları yokken, Kırım Kango Kanamalı Ateşi(KKKA) hastalığına sebep olan mikropları taşıması sonucu ölümcül hastalıklara neden olmaktadır. Biyolojik silah olarak kullanılan bu haşere türü zararlı olmasının sebebi insanlara çok hızlı bir şekilde mikrop bulaştırmasıdır.   

Kene özellikleri

Beslenmesini köpek ve kedi gibi evcil hayvanların kanı ile sağlamaktadır. Ayrıca koyun ve inek gibi hayvanlara da bulaşmaktadır. Yumurtalarını çöp, ot ve hayvanların kılları arasına bırakmaktadır. Kene başı ve vucudu bir birine o kadar kaynaşmış ki bir canlıyı ısırdığında onu çıkarmak çok zordur. El ile çekilme sonucu çıkartılmak istenildiğinde başı kopar ve bünyesinde mikrop varsa hemen mikropu canlının kanına bulaştırır.

Kene canlıya nasıl bulaşır?

 • Kene ağaç ve otların üzerine gelen kuş, koyun, kedi, köpek gibi hayvanlara bulaşır ve dolaylı yollarla insanlara bulaşır.
 • Pikniğe çıkılması durumda direk isanlara bulaşır.
 • Kenenin bir çok yere taşımasında kuşlar büyük rol oynamaktadır.

Kene ısırmasında neler yapılmalı

 • Hiçbir şekilde elle müdahele yapılmamalı çekilmesi ya da patlatılması durumunda bünyesinde mikrop varsa hemen kana bulaşır. Unutmayın kene damarlardan kan çekiyor.
 • Alkol ve  gaz yağı gibi kimyasal maddelerin üzerine dökülmemesi gerekir, bu durumda kenenin kusmasına sebep olmaktadır. Başı vucutun içine iyice yerleştiği için kusan kene vucuda mikrop bulaştıracaktır.
 • Herhangi bir sağlık kuruluşu yakın ise acil bir şekilde hiçbir müdahale edilmeden sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir.
 • Sağlık kuruluşunun uzak olduğu yerlerde, herhangi bir cımbız ya da kene çıkartıcı apart ile başından tutulmak kaydıyla sağa sola oynatılarak yavaşça çıkartılmalıdır. Burada amaç kafasının kopmamasıdır.

Kene ile mücadele nasıl edilmeli?

Bahçe ve evlerde bulunmasına karşı kesinlikle kene ilaçlama yapılmasaı gerekir. Boçev ekiplerimiz kene ilaçlama alanında tecrübeye sahiptir. Uzman kadromuzla kene sorunlarını etkili bir ilaçlama ile çözüyoruz.

İlaçlama dışında diğer önlemler;

 • Doğal ortamda yapılan ilaçlama uygulaması bilinçsiz bir şekilde yapılmaması gerekmektedir. Doğada bulunan yararlı bitkilere ve diğer canlılara zarar verilmemesi gerekir.
 • Mümkün olduğu kadar kenelerin bulunabileceği alanlardan uzak durulması gerekir.
 • Eğer kenelerin bulnabileceği alanlara gidilirse örneğin piknik alanları çıplak ayak ve kısa giysilerle gidilmemesi gerekir.
 • Görev gereği ya da av için kenelerin bulunduğu ortamda bulunanların lastik uzun çizme giymeleri ya da çoraplarını pantolonunun üstüne bırakmaları ile kenenin bulaşmasına bir nebze engel olmuş olurlar.