Halk arasında gümüş böceği diye bilinen haşere türü Gümüşçün (Lepisma saccharina) haşeresidir. Baş kısmında güçlü bir ağız yapısına sahiptir ve kafalarındaki çift anten ile ortamda bulunan besinleri tespit eder. Her ortama uyum sağlar genelde ofis, kütüphane ve evlerin içlerinde daha çok görülürler.

Gümüşçün özellikleri

Su içmeden ve besin almadan haftalarca canlı kalabilir. Kağıt gibi maddeleri tüketmemesine rağmen evde bulunan kolilerin arasında, kitapların bulunduğu bölümlerde ve duvar kağıtları arasında saklandıkları için kağıt zararlıları olan bilinmektedir. Gümüş böceği ortamda bulunan ölü böceklerden beslenir ve genelde proteinli gıdalarla beslenir. Kendi türlerini de yemektedir.

Gümüş böceğinin zararları nelerdir?

  • Proteinli yiyeceklerden hoşlanan gümüş böceği besinlerin üzerinde gezdiğinde dışkıları ve salyaları ile besinlere mikrop taşımaktadırlar.
  • Kağıtların arasında saklandıklarından tapu, senet gibi önemli evraklara zarar verirler.

Gümüşçün ile nasıl mücadele edilmelidir?

  • Kağıt ve kolilerin arasında saklandıkları için bu gibi malzemeler sürekli bir yerde kalacaksa nemli kalmasını önlemek gerekir.
  • Kendi türlerini ve diğer böceklerin ölüsünden beslendikleri için jel ilaçlama etkili bir yöntemdir.
  • Gümüş böceği haftalarca aç kalabileceği için jel ilaçlama tek başına yeterli olmayabilir kokulu böcek ilaçlama yöntemi kısa sürede haşere sorununu ortadan kaldırmaktadır.

Not: Gümüş böceği gıda maddeleri ile temas ettiğinden dolayı ilaçlamada kullanılan böcek ilaçlarının kesinlikle Sağlık Bakanlığı Onaylı olması gerekmektedir aksi taktirde kullanılacak ilaçlar insan sağlığını tehlike altına atabilir.