Yapıları insanlara benzediği için tıp alanında kobay olarak çok kullanılmaktadır. İnsanlara faydası oldukları kadar zararları da fazladır. Haşereler arasında en zeki ve çevik olanıdır. Memeli olan tek haşere türüdür. Akıllı olduğu için fare ile mücedele etmek çok zordur. Boçev ilaçlama ekibi olarak yaptığımız sabırlı çalışmalar sonucu fare ile mücadelede etkili sonuçlarlar elde etmekteyiz.

Farelerin genel özellikleri

Kemirgen gurubunda yer alan farelerin koku alma yeteknekleri çok gelişmiştir. Yiyecekleri bu yetenekleri sayesinde çok rahat bulabilmektedirler. Yüksek alanlara tırmanabildikleri için her yerde olma ihtimalleri yüksek olmaktadır. Hem etçiş hem de otçul beslenmektedir. Yaşam alanları evlerin içleri, toprak altları, lağım kanalları gibi alanlardır. Her türlü gıda ile beslenebilen fareler yiyecek bulmadıklarında evcil hayvanlara veya insanlara saldırırlar.

Fareler toplu olarak yaşayan haşere sınıfı içerisinde yer almaktadır. Doğada bulunan fareler genelde yer altında derin bir yerde yuva yapar ve kış için yaz aylarında gıda taşıyıp saklamaktadırlar.

Fare türleri, Fare ilaçlama şirketleri

Fındık faresi (Ev faresi)
Fındık faresi evlerde yaşayan küçük yapılır kemirgenlerdir. Boyları 10 cm kadar olan bu fare türleri çok hızlı hareket etmektedirler. Evlerin çatı, bodrum katların ve evlerin içlerinde yuva yaparlar. Her mevsim bu farelere rastlanılmaktadır. Ev içerisinde bulunan gıdalar ile beslenirler. Ev içerisinde bulunan halı, mobilya kumaşları gibi eşyaları kemirdiklerinden ayrıca eşyalara da zarar vermektedirler. Bünyelerinde barındırdıkları mikroplarla insanlara hastalık bulaştırırlar. Ev faresi ilaçlama hizmetimiz ile kokulu sıvı ilaçlama yapılarak anlık olarak farenin yok edilmesi sağlanır.

Tarla faresi
Tarlalarda yaşamını sürdüren tarla faresi, burada bulunan yiyeceklerle beslenirler. Otçul olan tür meyve ve sebzelerin köklerini kemirerek beslenir, tarladaki mahsüllere zarar vermektedir. Boyları 16 cm kadardır. Tarladaki meyveleri kemirmesi sonucu mikrop bulaştırlar. Tarlada fare görülmesi durumunda mutlaka fare ile mücadele başlatılmalıdır.

Kör fare
Kör farenin gözleri deri altına çekilmiş bir vaziyettedir. Yani dışarı ile bağlantısı yoktur ondan dolayı bu isim ile bilinir. Kör fare sürekli toprak altında yaşar. Kör fare gündüzleri tarlalarda kazdığı toprak altında pasif olarak dinlenir. Zaten kör farenin derisi çok incedir ve üzerinde tüy yapısı çok azdır. Bu bakımdan güneşe çıkmaz. Kör fare beslenmesini gece yapar. Beslenmesinde tarladaki her türlü bitkisel maddeleri yer.
Tarlada gezinirken birçok yerde delikler açarlar ve tarlayı kullanılmaz hale getirirler. Kör fare hem de tarladaki besinleri tükettiği için insana birçok zarar verir. Bu bakımdan ekinler arasında kör fare var ise mutlaka ilaçlanması gerekir.

Kanguru faresi
Görünüşü kanguruya benzediği için ismi kanguru faresi olarak anılmaktadır. Ön ayakları kısa, arka ayakları ise uzundur. Zıplayarak hareket etmektedir.  Geceleri beslenen kanguru faresi bağ ve bahçelerdeki besinleri tüketerek beslenir. Kış hazırlığı için yuvasına büyük miktarda besin taşımaktadır.

Lağım  faresi (KEME)
Fare türleri arasında en büyük olan fare çeşididir. Boyu 30 cm kadar olan lağım faresi pis sulardan beslenmesini yapmaktadır. Yiyecek bulmadıkları zaman kanlizasyon kanallarından insanların yaşam alanlarına girmektedir. Bünyesinden çok sayıda mikrop barındıran lağım faresi evde görülmesi durumunda acil bir şekilde ilaçlama şirketlerinden yardım alınması gerekir. Öldürülmesi zor olan bu fare çeşidi insanları ısırması sonucu ölümcül hastalıklara neden olmaktadır. Lağım faresi ile mücadele için mutlaka ilaçlama şirketlerinden profesyonel destek alın. Boçev 7 gün 24 saat tüm haşere ve böceğe karşı ilaçlama hizmeti sunmaktadır.

Çatı faresi
Çatı ve bodrum katlarından yaşayan fare türüdür. Lağım faresinden sonra en büyük fare türüdür. Boyları 20-25 cm kadardır. Sağlam ayaklara ve güçlü tırnaklara sahiptir. Bu özelliklerinden ötürü çok yüksek yerelere tırmanabilirler.

Fare ile mücadele nasıl yapılmalıdır?

Fare ısırması sonucu veya yiycekleri kemirmesinden dolayı kudus, verem, bağrısak hastalıkları ve diğer parazit hastalıkları gibi insanlara mikrop bulaştırarak dirençlerini kırmaktador. Fare hızlı ve akıllı olduklarından fare ile mücadele etmek zordur. En sık kullanılan fare kapanları tuzağı kurulduğunda bir tane fare yakaldığımızda bunu gören diğer fareler bir kez daha kapana girmezler. Başlıca mücadele yöntemleri;

  • Özel kutularda muhafaza edilen yemler ile kurulan istasyonlar sayesinde fare ilaçlama yapılmaktadır. Bu yöntem çok etkilidir ancak rodentisit diye adlandırdığımız yemler özel olarak üretilmesi gerekmektedir. 
  • Elektronik cihazlarla oluşturulan sinyallerle pastane, lokanta gibi yerlerde fare kovucular etkili bir yöntemdir. Bu teknikte cihazın kurulum yeri son derece önemlidir. Cihazın verdiği sinyallerle insanların kulağına da zarar verebilir.
  • Sisleme şeklinde ilaçlama tekniği ortamda bulunan farelerin boğularak ölmesini sağlamaktadır.