Haşere ilaçlama sektöründe en çok şikayet edilen böcek türleridir. Hamam böcekleri(Blattodea)  bütün alanlara uyum sağlamakta doğada yaklaşık 4.000 türleri bulunmaktadır. Nemli ortamlarda ve besinlerin bol olduğu bölgelerde daha fazla bulunmaktadırlar. Kanatlı böcek türü olmasına rağmen kanatlarını uçmak için kullanmazlar, güçlü ayak sistemine sahip olan bu haşere türü geceleri kilometrelerce yol yüremektedirler.  

Hamam böcekleri yaşama tarzı

Özellikle evlerde bu haşereler görülmektedirler. Gündüz gözü ile baktığımızda çok az sayıda görülen hamam böcekleri geceleri bunların sayısı çok artmaktadır. Bunun nedeni gündüzleri duvar çatlakları, pencere pervazları, dolapların altında ve evde kullanılmayan kuytu yerlerde saklanıp dinlenmeleridir, geceleri ise beslenmek için dışarı çıkarlar ve hiç durmadan hareket ederler.

Hamam böceği eve ve işyerlerine nasıl gelmektedirler?

Evlerimizi çok temiz ve hijyen tutmamıza rağmen yine de hamam böceği sorunu ile karşılaşabiliriz. Giriş katlarında evin lağıma yakın olması, pis su giderlerinin ufak da olsa açık olması haşere sorununa davetiye çıkatmaktadır. Pazardan alınan poşetler, ayakkabılarının içeri alınması gibi nedenlerele de içeriye girebilmektedirler. Apartman daireleri gibi alanlarda merdiven, çatı ve bodrumların ilaçlaması yapılmaması da haşerelerin dışarıdan gelmesine neden olmaktadırlar.

Hamam böceklerinin eve girmesini önleyebilir miyim?

Fiziki olarak bazı önlemler almak bir şekilde fayda sağlayabilir.  Bunlar

  • Duvar çatlakları ve kapı aralıklarının kapatılması,
  • Çöp ve gıda malzemelerinin açıkta bırakılmaması,
  • Haşere sorunu evde görüldüğü zaman özellikle marketlerden satılan ilaçlardan uzak durulması, Boçev böcek ilaçlama ekibimizden bu konuda bilgi edinip, hamam böceğinin çoğalmaması için beraber çözümler üretebiliriz.

Hamam böceğinin verdiği zararlar nelerdir?

Hamam böceği bir parazit değildir, diğer haşereler gibi bünyelerinde bulundurduğu mikropları insanlara ve evcil hayvanlara bulaştırdığından hastalıklara sebebiyet vermektedirler. Kolere, verem,tifo,basilin gibi hastalıkların bir çoğu hamam böcekleri yüzünden oluşmaktadır. Özellikle lağım gibi pis alanlara girmesi ve yiyeceklere dadanmasından dolayı mikrop taşıyıcı özellikleri fazladırlar.

Hamam böcekleri ile mücadele nasıl yapılmalıdır?

Güçlü bir deneyime sahip olan BOÇEV Haşere İlaçlama Hizmetleri hamam böceği ilaçlama hizmeti ile sizleri haşere sorunlarına karşı kalıcı bir şekilde kurtarır.

  • Profesyonel böcek ilaçları ile kokulu ve kokusuz şekilde haşere sorunlarına karşı sıvı ilaçlama yapılması,
  • Jel ilaçlama yapılarak hamam böceklerine karşı mücadele teknikleridir.

Türkiye’de görülen hamam böcekleri türleri

Binlerce türe sahip olan hamamböceği, ülkemizden en çok görülen türleri aşağıdaki şekildedir.

Alman hamam böceği

Halk arasında kalorifer böceği olarak tabir edilen alman hamam böceği kahverengi yapıya sahip, uzun ve incedirler. Boyları (1,5 – 2) cm uzunluğundadırlar. Alman hamam böceği de çok hızlı çoğalıp üreyebilmektedirler, ayrıca öldüğü zaman bile yumurtasını bırakıp çoğalma özelliklerine sahiptirler.
 

Amerikan hamam böceği

Sert bir kabuğa sahip ve kanatlara sahiptirler. Amerikan hamam böcekleri boyları (3-4) cm uzunluğundadırlar. Görüntüleri kırmızı ve sarıya yakın bir renge sahiptirler. Nemli ve rutübetli ortamları seven amerikan hamam böceği mutfak, tuvalet,su boruları ve buzdolabı arkasında yuva yapmaktadırlar.