Pire(Siphonaptera) insanlar ve hayvanlar üzerinde kan emen omurgasız hayvanlar sınıfındandır.  Pire ayakları çok güçlüdür ve müthiş zıplama yeteneğine sahiptir. Bu zıplama özellikleri sayesinde uçtukları sanılır oysa kanatları yoktur ve uçamazlar. Pirenin ayakuçlarında birçok tutunma çengelleri ve vantuzları bulunur bu sayede üzerine geçtiği canlı bedeninde çok rahat dolaşır. Pirenin karın kısmı bedenine nazaran daha büyüktür. Pirenin karın kısmı çok esnek olup derisi iç içe geçmiş katmanlardan oluşmaktadır. Bu özellikler sayesinde karınları şişene kadar insanlardan kan emebilir ve yine elinizle pireyi ezmeye çalıştığınızda direk ölmemeleri bu esneklikler sayesinde sağlanıyor.

Pire insana nasıl bulaşır?

Kedi, köpek gibi evcil hayvanlardan,  eve gelen misafirlerden pire varsa, pireli bir ortama girildiğinde bulaşırlar.  Başlıca fazla görülen pire çeşitleri; kedi piresi, insan piresi, köpek piresi, toz piresi, pamuk piresi, kum piresi, su piresidir.

Pire nasıl çoğalır?

Dişi pire yumurtalarını bırakmak için kana ihtiyaç duyar o yüzden en çok ısıran dişi pire oluyor. Dişi pire günde 18-20 tane yumurta bırakır erken müdahale edilmediğinde çok hızlı çoğalırlar ve mücadele işlemi zorlaşır.

Pire insan sağlığına zarar verir mi?

Pire ısırdığında alerjik hastalıklar meydana gelir ve canlıdan canlıya bulaştığından hastalık taşıyıcıdır. Kesinlikle erken müdahale yapılmalıdır aksi takdirde insan sağlığına ciddi zararlar verebilir.

Pire ile mücadele yöntemleri;

Pire haşeresinin en yoğun olduğu yerler zeminlerdir.  Sıvı ilaçlama ile pirenin bulaştığı tüm alanlara pire ilaçlama yapılarak haşere sorunu ortadan kaldırılabilir. Pire için kullanılan ilaçlar yoğun olduğundan ilaçlama yapılan alanın kapalı kalması gerekir. Boçev haşere ilaçlama hizmetleri pire ilaçlama alanında kalıcı çözümler sağlamaktadır.

Türkiye'de görülen pire türleri

Pamuk piresi

Pamuk piresi insan ve hayvan kanı ile beslenmez. Pamuk piresi besin olarak üzerinde yaşadığı bitkilerden beslenir. Pamuk piresi bitkilerin taç yapraklarını ve yeni filizlenmiş sürgülerini kemirerek yer ve bitkilerin gelişmesini engeller. Pamuk piresi bulaşmış ekinler çok verimsiz olur ve ürün kalitesi çok düşük olur. Eğer pamuksu kozaları olan bitkiler üzerinde pamuk piresine rastladığınızda yapmanız gereken en kısa zamanda ilaçlama istemektir. İlaçlama şirketi olarak her türlü ilaçlama hizmeti sunmaktayız. Bir telefon kadar size yakın olan şirketimize ulaşın ve bu haşere sorununuzdan kurtulun. Pamuk piresi mücadelesinde kokulu sıvı ilaçlar kullanılır. İlaçlamayı mutlaka ilaçlama bilgisine sahip profesyonel kişiler yapmalı.

İnsan piresi

İnsan piresi adından da anlaşıldığı gibi insan üzerinde yaşayan ve insan üzerinden beslenen bir pire çeşididir. İnsan piresi kendini insan ısısına göre ayarlayıp daima insan üzerinde yaşamaya çalışır. Pire çeşitleri arasında en ufak boya sahip pire insan piresidir. İnsan piresi üzerinde bulunduğu kişiden günde 3 - 4 defa kan emer. İnsanlar kendi elbise ve çamaşırlarına bakıp üzerinde pire olup olmadığını anlayabilir. Çünkü pire kan emdiği yerde pisler ve pire pisliği insan elbise ve çamaşırında kahverengi lekeler yapar. Ayrıca pire ısırdığında iğne batarmış gibi acı his edilir, ısırılan yer kızarır, kaşınır ve kabarır.

Kedi piresi

Kedi piresi adından da anlaşıldığı gibi kedi ve diğer hayvanlar üzerinde yaşayan bir pire çeşididir. Bu pire çeşidi sadece insanlar üzerinde değil diğer canlılar üzerinde de bulunur. Kedi piresi daima kedi üzerinde kalmaz. Kedi üzerinden beslenen bu pire karnını doyurduktan sonra kedi üzerinden yere atlar ve uygun bir bulduğunda yumurtasını oraya bırakır. Kedi piresi insan üzerine de geçebilir ve insanları ısırıp insanın kanından emer. Kedi piresi böylece kedi kanında olan mikropları insana enjekte etmiş olur. Evde kedi besliyorsanız mutlaka sıklıkla kedinizi kontrol edin ve kedinizin üzerinde pire varsa mutlaka önlemini alın.

Köpek piresi

Köpek piresi, köpek ve diğer yaban hayvanları üzerinde yaşar. Köpek piresi şu hayvanlar üzerinde bulunur; sincap, kurt, tilki, kunduz, tavşan, yaban domuzu gibi birçok yaban hayvanı üzerinde yaşar ve bunların kanı ile beslenir. Köpek piresi diğer pire türlerinden daha büyüktür. Bu pireler insana geçebilir ve insanı ısırıp kanını emebilir. Köpek piresi insanı ısırdığında daha çok acıtır. Köpek piresi görüldüğünde mutlaka ilaçlama isteyin ve çevrenizi ilaçlatın.